Reklama:

Ostatnie komentarze:

Polecam strony:

Daniel LoKo

Forum modelarskie

evadam

MLK Model

MLK Model

MLK Model

Info o ciasteczkach przygotował:

cookieassistant.com

Brzoza h0
Wierzba h0
Sosna h0
Moja zabawa z kolejowymi makietami
czwartek, 23 lutego 2017

Kilka zimowych zdjęć z kolejowej linii numer jeden. Mimo dobrych tej zimy warunków musiałem unikać torów i wolnego powietrza. Wszystko przez smog. Nie dało się w okolicach linii kolejowej wytrzymać dłużej niż kilkanaście minut. Powietrze tak było zanieczyszczone dymem z pobliskich domostw... jednak kilka zdjęć w styczniu udało mi się wykonać.

Kolejowa linia nr. 1 w pełnej zimowej krasie

linia kolejowa nr1

Spalinowa lokomotywa S200-529 majestatycznie minęła mnie w okolicy przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria

STK Wrocław

Skład PKP Cargo z ET22-662 na czele:

PKP Cargo

IC "Oleńka" - pociąg ED161-006 w peronach nieczynnego przystanku kolejowego

PKP IC

Koleje śląskie - pociąg EN76-007

Koleje śląskie

Na chwilę przeskoczymy pod Łagiszę. Spotkałem tam lokomotywę M62-961 firmy Rail Polska

Rail Polska

Najładniejszy dzień do zdjęć w styczniu i kilka śnieżnych tumanów w złocistym blasku zachodzącego słońca. To na co czekałem w zeszłym roku. Doczekałem się w tym. TLK "Stoczniowiec" z lokomotywą EP07-1052

PKP TLK

EP09-016 z pociągiem EIC "Sobieski"

EIC PKP

Pociąg TLK "Kormoran" z lokomotywą EU07-146

TLK PKP

Zasypana śniegiem Dąbrowa Górnicza i pierwszy Elf 27WEb-001

Koleje śląskie

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach fotograficznych wypadów na tory.

 

 

01:33, srk76 , Pociągi
Link
wtorek, 22 listopada 2016

Jesień na torach. Na początek dwie fotki z Łagiszy mocno dotknięte jesiennym klimatem. Pierwsza pokazuje elektrownię i punkt zdawczo odbiorczy pod bramą w całej okazałości. Druga widok na miejsce oczekiwania transportów z węglem.

Jesień na Łagiszy

Jesień na Łagiszy

Na kolejowej linii nr. 1 jesień także zmieniła tło tradycyjnych dla niej pociągów. EU44-008 z pociągiem EIC Varsovia na przejeździe kolejowym w pobliżu dworca Dąbrowa Górnicza.

Jesień w Dabrowie Górniczej

"Elf" Kolei śląskich  tuż po opuszczeniu wyżej wymienionej stacji kolejowej:

Koleje śląskie

Impuls Newagu 35WE-007 w jesiennym klimacie Będzina

Koleje śląskie

Pierwszy Dart bydgoskiej firmy PESA mijający Gołonóg jako IC Korfanty

IC Korfanty

IC Hutnik na pociągu ED160-004 czyli Flirt szwajcarskiej firmy Stadler

IC Hutnik

Pendolino ED250-020 pędzące przez Gołonóg, a w tle ten sam EZT jadący w przeciwnym kierunku.

EIP PKP

...i na koniec "Elf" EN76-007 w okolicy Pogorii

Koleje śląskie

Mam nadzieję już niedługo wrzucić jakiś wpis dotyczący makiety, która od jakiegoś czasu leży odłogiem. Trwa pozyskiwanie środków budżetowych na jej budowę co w dzisiejszych czasach łatwe nie jest :D

pozdrawiam miłośników kolei i makiet kolejowych. Zapraszam też na mój profil flickr gdzie znajdziecie więcej zdjęć pociągów i lokomotyw.

 

02:26, srk76 , Pociągi
Link
sobota, 15 października 2016

Z każdym dniem jesień zmienia okolicę kolejowych torów. Soczyste zielenie znikają, a w ich miejsce pojawiają się barwy polskiej Złotej Jesieni. Dzień coraz to krótszy i coraz później świat budzi się do życia. Lubię jesień za piękne barwy. Nie lubię za przenikliwe zimno, bezustanny deszcz i uprzykrzający nam życie wiatr. Kilka zdjęć wczesnojesiennych z kolejowej linii nr 1 i okolicznych miejsc odwiedzanych przeze mnie z aparatem.

Na dobry początek płonąca Łagisza i posterunek zdawczo odbiorczy.

Zachód słońca nad Łagiszą

Sezon jesienno-zimowy w elektrowni oznacza więcej ciekawych lokomotyw dowożących do niej węgiel lub odbierających pyły lub oleje. Należący do DB Cargo spalinowóz 311D-21:

DB Cargo Polska

SM42-993 w służbie PKP Cargo wpycha na teren elektrowni wagony z węglem:

PKP Cargo

ST44-1250 ze zmodyfikowaną lokomotywą SM42 jadą w kierunku Dąbrowa Górnicza Piekło po dostarczeniu do Łagiszy transportu węgla:

PKP Cargo

 Na kolejowej linii nr. 1 też można spotkać towarowe składy. Poniżej SM42-2079 CTL Logistic z krótkim składem beczek jedzie przez Gołonóg. Pięknie odnowiona lokomotywa, a skład jak z kolejowej dioramy lub makiety.

CTL Logistic

Jednak częściej w Gołonogu pojawiają się składy pasażerskie jak choćby EIC "Varsovia"

EIC PKP

..lub IC "Hutnik":

IC PKP "Hutnik"

Ostatnie w tym roku polowanie na ekspres Moskwa-Nicea udane:

Moskwa-Nicea

Elf Pesy na tle wczesnojesiennej Dąbrowy Górniczej:

Koleje śląskie

Inne zdjęcie dzieła bydgoskiej firmy już w Dąbrowie Górniczej:

Koleje śląskie

Na przejeździe kolejowym po raz drugi zdjęcie EIc "Varsovia" o tyle ciekawe, że w niecodziennym zestawieniu z polskim wagonem.

EIC PKP "Varsovia"

PESA Dart jako IC "Wisła" wjeżdża w perony Dąbrowy Górniczej o zachodzie słońca:

IC "Wisła" PKP

Zapraszam na kolejne relacje z fotograficznych wypadów.

 

 

11:00, srk76 , Pociągi
Link
czwartek, 22 września 2016

Muszę się zastanowić na zmianą tytułu moich relacji fotograficznych bo kolejowa linia nr. 1 przestała być jedynym miejscem  gdzie fotografuję pociągi i lokomotywy. W pobliżu odkryłem kolejową linię nr. 133 i 62 gdzie odbywa się intensywny ruch towarowy. Znajduje się tam też parowozownia Strzemieszyce gdzie obecnie działa PKP Energetyka i piękne stalowe mosty. Jest co i gdzie fotografować.

linia kolejowa 133

Na początek "skrzyżowanie" dwóch linii o których wspomniałem. Stalowy most linii nr 62 i przebiegająca pod nim linia 133. Doskonała miejscówka na ciekawe zdjęcia kolejowe.

PKP Cargo

Sfotografowałem w tym miejscu zestaw dwóch byczków PKP Cargo z niskoburtowymi wagonami do przewozu rudy żelaza. Skład prowadzi ET22-114.

DB Cargo

Pojawiła się lokomotywa spalinowa T448p-042 niemieckiej firmy DB Cargo (dawniej DB Schenker polska) z krótkim zestawem cystern.

Lotos Rail Polska

Traxx Bombardier Lotosu E483-254 z długim zestawem beczek.

 

W pobliżu znajduje się była parowozownia Strzemieszyce gdzie odpoczywają czasami ciekawe lokomotywy oczekujące na zatrudnienie. Teren parowozowni zajmuje obecnie spółka PKP Energetyka ...choć chyba nazwa co nie co się zmieniła po prywatyzacji.

PKP Energetyka

Z towarowych linii kolejowych wróćmy na linię nr. 1 gdzie sporo ciekawych rzeczy udało mi się sfotografować. Przede wszystkim dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej, który podobnie jak ten w Gołonogu będzie wyremontowany. To wstyd, że tak duże miasto nie miało swojego dworca tym bardziej, że istniały wiekowe, zabytkowe budynki. Atrakcyjny dworzec na tzw międzytorzu wiedeńki i linii kolei iwangorodzkiej. Na szczęście PKP poszło po rozum do głowy i miasto odzyska dwa zabytkowe dworce.

PKP

W jego pobliżu wieczorową porą udało mi się złapać pociąg do piekła ... EIP ED250-006 mknie w kierunku Katowic.

EIP PKP

Klasyczny kibelek z ryflami na bokach.

Koleje śląskie

Zbliża się powoli koniec służby tych składów EZT. Koleje śląskie inwestują w kolejne nowoczesne pociągi trakcyjne. W połowie roku 2017 powinny pojawić tzw Elfy nr2 nowe pociągi produkowane dla KŚ w zakładach PESA Bydgoszcz. Na razie zdjęcie 27WEb-004...

Koleje śląskie

Dla Kolei śląskich jeżdżą także Flirty Stadlera w barwach województwa śląskiego. EN75-004 opuszczający Dąbrowę Górniczą wjeżdżający do Będzina.

Koleje śląskie

W okolicy dworca Dąbrowa Górnicza spotkałem EP09-027 z pociągiem EIC "Porta Morawica". Lokomotywa w odświętnym wdzianku. To już 15 lat jak po polskich torach pędzą pociągi PKP InterCity. Zestaw czeskich wagonów tego pociągu ma jedną ciekawą niespodziankę dla pasażerów. W wagonie oznaczonym wesołym dziecięcym graffiti znajduje się przedział kinowy dla dzieci. Świetny pomysł czeskich kolei. Szkoda, że polskie koleje tego pomysłu nie przejęły.

EIC

Ten sam pociąg ale z inną lokomotywą (EP09-033) i lepiej widocznym wagonem z wspomnianym przedziałem:

EIC

Na koniec lokomotywa SM42 na Łagiszy...

PKP Cargo

...i tradycyjne dla wielu wpisów Pendolino:

EIP PKP

Pozdrawiam i zapraszam na kolejne relacje. Jesień to czas pięknych kolorów także na torach.

 

01:55, srk76 , Pociągi
Link
środa, 21 września 2016

Dawno nie było relacji z budowy ale i niewiele się działo. Piękna letnia pogoda, wakacje i ciekawe zajęcia spowodowały, że makieta leżała sobie odłogiem. Dni coraz krótsze, pogoda nie zachęca do wypadów z synem lub na zdjęcia więc można zacząć dłubać na makiecie więcej. Kilka zmian pokażę w dzisiejszym wpisie.

jak zrobić drzewo h0

Na jednym z letnich spacerów znalazłem gałązkę przypominającą palce wiedźmy. Po odpowiednim przygotowaniu stały się "pniem" przydrożnych wierzb na makiecie.

jak zrobić drzewo h0

jak zrobić drzewo h0

jak zrobić drzewo h0

Oknom w moich budynkach brakowało firanek. Saszetka przyprawowa okazała się być wykonana z tkaniny, która co nie co przypomina strukturę firanki.

jak zrobić firanki h0

jak zrobić firanki h0

Ukres czyli wskaźnik W17 jest stałym elementem kolejowej infrastruktury. Dość łatwo można go sobie wykonać z wykałaczki.

wskaźnik W17

Znaki poziome na asfaltowej drodze wykonałem z pomocą akrylowego markera. Odporny na ścieranie, a i wygląda naturalnie.

Znaki poziome

znaki poziome

Zabrałem się za oświetlenie domków na makiecie. Najpierw należy wykonać imitację wnętrza by spoglądający na taki dom mieli wrażenie, że środek nie jest pusty. Można wykonać kilka elementów wystroju pomieszczeń ale bez napinki bo przez okna na prawdę nie wiele widać. Ściany wykonuje z kartonu, a światło ma źródło w diodzie 5mm o ciepłej barwie. Należy pamiętać o porządnym pomalowaniu ścian budynku od wewnątrz by światło nie przenikało i nie psuło efektu.

wnętrze budynków h0

Wnętrze budynków h0

Oświetlenie budynków

Skoro budynki zelektryfikowano na peronie powinny pojawić się lampy.  W pierwszej wersji wykonałem je samodzielnie ale efekt nie powalał...

Lampa h0

...wykorzystałem więc tani produkt z allegro i po małej przeróbce peron rozświetliły ładne lampki.

Lampa peronowa h0

Lampa peronowa h0

Lampa peronowa h0

Lampa peronowa h0

Nie wiem jak Wam ale mnie się efekt podoba. Oczywiście dla bardziej wymagających czekają doskonałe modele lamp na przykład u pana Kluby w odpowiedniej dla jakości modelu cenie.

Na koniec zdjęcie całości makiety na tą chwilę i zapraszam na kolejne relację.

makieta pokojowa h0

 

Tagi: makieta
03:18, srk76 , Makieta
Link
poniedziałek, 29 sierpnia 2016

W ostatni weekend wakacji wybraliśmy z wizytą do znajomych. Tuż obok ich domu przebiega jedna z ważniejszych linii kolejowych naszego kraju. Linia nr. 8 łącząca Kraków z Warszawą. Co prawda miejscowy przystanek Dziadówki obsługuje tylko kolej regionalną ale szlakiem przemyka co rusz to ciekawszy skład z lokomotywą lub nowoczesny EZT. Do tego przepiękne widoki na pofałdowane pola i pobliskie miejscowości. Doskonałe dla mnie miejsce do odpoczynku więc na dwie godzinki urwałem się na tory...

Małopolska

Na początek kilka zdjęć przepięknej i sielskiej okolicy. Pstroszyce Pierwsze to w pierwszym wrażeniu przysłowiowy koniec świata. Nic bardziej mylnego. Dzięki kolei mieszkańcy mogą podróżować między Kielcami, a Krakowem bez przeszkód i za grosze. Po małym dworcu Dziadówki nie pozostał już nawet ślad ale przystanek kolejowy funkcjonuje nadal.

Małopolska

Wśród pól kapusty spotkać możemy taką niespodziankę:

Małopolska

Podwójny skład "Edytek" czyli pociągu ED74 zwanej Bydgostia. Dzieło PESY dla Przewozów Regionalnych miało trochę problemów po incydencie rozszczepienia się członów i sporo ich do dziś odpoczywa na bocznicach. Część z nich trafiła do Inter City i obsługuje ruch na trasach Terespol-Kraków i Białystok-Kraków. Udało mi się w ciągu tych dwóch godzin "Edytki" spotkać.

PKP IC

W oczekiwaniu na składy warto rozejrzeć się wokół siebie. Czasami schylić by podziwiać przepiękny świat przyrody. Pszczoły w tym regionie mają sporo problemów przez bezmyślnych rolników, którym się wydaje, że do hodowli kapusty pszczoła im nie jest potrzebna. Nielegalne opryski zabijają coraz więcej tych pożytecznych owadów. Pszczelarze od lat alarmują, że tniemy gałąź na której wszyscy siedzimy. Bez pszczół nie ma nas...warto o tym pamiętać.

Małopolska

Na torach kolejowej linii nr. 8 pojawia się sporo ED250 czyli Pendolino. Poniżej dwa składy 009 i 010

PKP EIP

PKP EIP

Porządna miejscówka to fotografowania składów z większej odległości. Tego mi brakuje na dąbrowskim odcinku kolejowej linii nr. 1

PKP TLK

Wspomniany przystanek Dziadówki i mknący przez niego skład ciągnięty przez lokomotywę EP09-020

PKP TLK

...i to by było na tyle z wizyty w tym urokliwym miejscu. Myślę, że za jakiś czas się tam znów pojawię. Zdjęcia oczywiście znajdziecie na blogu. Na sam koniec wrzucam zdjęcie z dworca w moim mieście. W końcu zabytek doczekał się pozytywnej decyzji władz PKP i podobnie jak budynek w centrum Dąbrowy Górniczej trafi do remontu i odnowienia. Bardzo się cieszę.

PKP

pozdrawiam

 

19:06, srk76 , Pociągi
Link
wtorek, 16 sierpnia 2016

Na makiecie niewiele się dzieje. Więcej wolnego czasu spędzam na świeżym powietrzu ...chociaż z tym świeżym powietrzem w Dąbrowie to przesadziłem. W każdym bądź razie aparat, kolejowe tory i pociągi to jest to co mnie odpręża w wakacyjne dni. Zapraszam do oglądania.

Na początek kolejowy klimacik spod elektrowni:

Elektrownia Łagisza

Muszę w końcu podejść pod posterunek i sfotografować stojącą tam przed lokomotywownią SM42.

Na kolejowej linii nr. 1 zakwitła nawłoć. Intensywnie żółta roślinka, która po wyschnięciu może służyć modelarzom za bazę do zrobienia całkiem ładnej sosny. Lokomotywy na jej tle całkiem dobrze się prezentują. EP09 z pociągiem EIC "Sobieski", który wraca z Wiednia.

PKP EIC "Sobieski"

Inna EP09 ze składem EIC "Polonia" złapana panningiem gdy opuszczała Dąbrowę Górniczą.

PKP EIC

...a propo Dąbrowy Górniczej. Moja próba nocnego polowania na spadające w sierpniu perseidy. Niestety nieudana próba ale tak czy siak klimacik kolejowy nocnej dąbrowy jest.

Dąbrowa Górnicza

W pobliżu dworca głównego w Dąbrowie Górniczej sfotografowałem byczka czyli lokomotywę ET22

PKP Cargo

...a także Elf produkcji PESA należący do Kolei śląskich

Koleje śląskie

Ten wyżej o wschodzie słońca ten poniżej o zachodzie:

Koleje śląskie

Flirt Stadlera EN75-003 w barwach województwa śląskiego wjeżdża do Gołonoga:

Koleje śląskie

...i drugi Flirt tym razem ED160-013 jako IC "Korfanty"

PKP IC

Dwa pociągi z Newagu "Halny" 14WE-01 i 14WE-03. Pociągi te zostały odkupione od warszawskiego SKM i pozostały w stołecznej spółki barwach.

Koleje śląskie

Koleje śląskie

Poranne graffiti w Dąbrowie Górniczej...

Koleje śląskie

Na koniec zostawiłem sobie ciekawostkę. Najstarszy aktywny na dziś dzień kibelek. EN57-022 w służbie Kolei śląskich. W tle zobaczycie gołonoski dworzec, który ku mojej radości trafi niedługo w ręce ekipy remontowej. PKP zdecydowała się odrestaurować nie tylko zabytkowy dworzec w Dąbrowie Górniczej ale ten w mojej dzielnicy. Cieszę się ogromnie!

Koleje śląskie

pozdrawiam i zapraszam już niedługo.

00:29, srk76
Link
piątek, 29 lipca 2016

Wakacyjna porcja zdjęć z kolejowych foto pstryków. Zaczniemy od będzińskiej Łagiszy. Wschód słońca na terenach przemysłowych też może być urzekający.

Łagisza Elektrownia

Należąca do CTL Logistic lokomotywa M62Y-375B

CTL Logistic

 Inny "Iwan" - M62M-010 jeżdżący w służbie Rail Polska

Rail Polska

Ta sama lokomotywa spalinowa ze "stonką" PKP Cargo manewrującą po przywiezieniu wagonów z węglem.

Rail Polska

...a oto i ona: SM42-970

PKP Cargo

Na kolejowej linii nr. 1 w Gołonogu sfotografowałem mojego pierwszego traxxa czyli E483-255 należącego do grupy Lotos ze sporą ilością cystern.

Lotos

Mroczny Dart jako pociąg Inter City

PKP IC

EIC "Sobieski" z Dąbrową Górniczą w tle ciągnięty przez EP09-027

PKP EIC

 Nowa miejscówka na kolejowej linii nr. 1. Okolice dworca Będzin Ksawera i "kibelek" Kolei śląskich

PKP Koleje śląskie

 To samo miejsce. Niedawno Flirt Stadlera opuścił Dąbrowę Górniczą.

PKP IC

W następnym wpisie odejdziemy co nieco od kolei. Na wakacjach odwiedziłem bowiem Górę Żar i tamtejszą szkołę szybowców. Będzie w związku z tym coś dla miłośników lotnictwa.

 

10:29, srk76 , Pociągi
Link
poniedziałek, 27 czerwca 2016

Porcja zdjęć z wypraw na kolejowy szlak. Zaczniemy dziś wyjątkowo nie od pociągu czy lokomotywy. Infrastruktura kolejowa to ważny element na makietach czy dioramach. Jej odwzorowanie tworzy miniaturowy świat dużo realniejszy w odbiorze przez widzów. Warto więc robić zdjęcia i obserwować elementy kolejowej infrastruktury i wszystko to co pozwala kolei funkcjonować. Na zdjęciu poniżej widzimy ręczny napęd rozjazdu kolejowego. Kula zwrotnika i latarnia sygnalizująca położenie rozjazdu. Rzadko już można spotkać działające ręczne urządzenia bo świat poszedł mocno do przodu w mechanizacji wszelkich procesów. Rozjazd napędzany widocznym mechanizmem co prawda jest uśpiony i zamknięty tylko w jednym położeniu ale nadal konserwowany przez obsługę nastawni na posterunku Łagisza Elektrownia.

srk

Takie (podobne) napędy znajdą się na naszej makiecie bo całość srk (sterowanie ruchem kolejowym) w naszym Spitzburgu odbywa się w sposób ręczny.

Jak już jesteśmy na Łagiszy to kilka złapanych tam lokomotyw spalinowych. SM42 należąca do PKP Cargo manewruje o zachodzie słońca na torach posterunku Łagisza Elektrownia by za chwilę zniknąć w głębi punktu zdawczo odbiorczego.

PKP Cargo

PKP Cargo

Radziecki "Iwan" czyli M62Y-375B należący do CTL Logistic odstawiony został przed chwilą na noc na bocznicę posterunku. Tuż za nim "Rumun" czyli ST43-R003 tej samej spółki.

CTL Logistic

Na zdjęciu widzimy też latarnię sygnalizującą położenie rozjazdu. Nie ma obok niej kuli jak na pierwszym zdjęciu ponieważ ten rozjazd jest napędzany mechanicznie z pomocą pędni. W pobliskiej nastawni znajduje odpowiednia do tego  dźwignia. Jak widać rozjazd jest ustawiony do jazdy na wprost.

Wspomniany wyżej ST43-R003 tylko zrobiony w inny dzień. Żeby było zabawniej to za nim stoi M62Y-375B. Najwyraźniej obie lokomotywy w tym samym czasie dostają kursy z węglem do elektrowni.

CTL Logistic

Polowanie na ekspres Moskwa Nicea zakończyło się połowicznym sukcesem. Niestety pora dnia i miejsce nie sprzyjały zrobieniu dobrze naświetlonego zdjęcia. Jednak skład ten jest tak nietypowy i atrakcyjny, że pozostał w mojej kolekcji. Przypomnę tylko, że pociąg Moskwa-Nicea składa się z 11 rosyjskich luksusowych wagonów sypialnych do których w Warszawie dokładany jest polski Wars.

Ekspres Moskwa NIcea

Oczekując na wspomniany ekpres zrobiłem kilka zdjęć innym pociągom. Elf 27WEb-004 Kolei śląskich, który opuszcza Dąbrowę Górniczą w drodze do Zawiercia:

Koleje śląskie

"Kibelek" EN57-1402 w pięknych okolicznościach przyrody:

Koleje śląskie

...i inny Elektryczny Zespół Trakcyjny EN57-1389 mija przystanek Dąbrowa Górnicza Pogoria.

Koleje śląskie

Na koniec Pendolino o wschodzie słońca jako Ekspres Intercity Premium

EIP PKP

...i to by było na tyle z dzisiejszej relacji. Tradycyjnie zapraszam na inne. Niedługo też kolejna relacja z budowy makiety.

23:49, srk76 , Pociągi
Link
wtorek, 21 czerwca 2016

Na makiecie trwają prace wykończeniowe. Więcej sobie na niej jeździmy niż nad nią pracujemy. Kilka rzeczy poprawiłem, kilka dorobiłem. Poniżej relacja fotograficzna i jeden z naszych filmów na kanale YouTube

Na początek widoczek z ruin warowni górującej nad naszym Spitzburgiem. Jak widzicie pojawił się przystanek autobusowy, a dokładnie wiata wykonana w prosty sposób.

budowa makiety w skali 1/87

Do wykonania wiaty przystanku użyłem pozostałości "blachy falistej" Auhagena i kawałka tekturki z pudełka. Zapałka, klej i trochę farby. 

budowa makiety w skali 1/87

Odpowiednio pomalowany kartonik przypomina tynkowaną ścianę wiaty. Odrobina lakieru z pigmentem imituje rdzę na daszku. Brakuje już tylko niemieckiego oznaczenia przystanku autobusowego, który jak inne znaki (drogowe i kolejowe) postaram się wydrukować na kolorowej drukarce.

budowa makiety w skali 1/87

Metodą opisaną w poprzednim wpisie wykonałem kilkanaście krzewów na makiecie. Przed dworcem zostały obsypane dodatkowo czerwoną gąbką by imitowały różane krzewy.

budowa makiety w skali 1/87

budowa makiety w skali 1/87

budowa makiety w skali 1/87

Następnie poprawiłem węgiel w zasieku. Oryginalny plastykowy nie wyglądał źle ale obsypany prawdziwym węglem wygląda o niebo lepiej. Imitacja węgla został przesmarowana klejem wikolem i posypana prawdziwym węglem kamienny. Kostkę węgla rozkruszyłem brzeszczotem, przesiałem sitkiem zbyt drobny pył i za grube kawałki. Tym co zostało posypałem wysychający klej.

budowa makiety w skali 1/87

budowa makiety w skali 1/87

Dla pewności całość została jeszcze zwilżona rozcieńczonym wikolem. Wokół zasieku  również powinno się znaleźć co nieco rozsypanego węgla. Całość teren odpowiednio przybrudziłem węglowym pyłem i pigmentami.

budowa makiety w skali 1/87

W tym narożniku brakuje już tylko kranu wodnego choć zastanawiam się nadal czy nie umiejscowić go jednak na peronie technicznym jak to mam miejsce w niemieckim Alexisbad i innych stacjach kolei wąskotorowej Harzu. Na koniec film z naszego kanału na You Tube. Zapraszam do oglądania w HD i na kolejne relacje.

 

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7