Ostatnie komentarze:

Polecam strony:

Daniel LoKo

Forum modelarskie

evadam

MLK Model

MLK Model

Ostbahn

OMAK
Brzoza h0
Wierzba h0
Sosna h0
Moja zabawa z kolejowymi makietami
wtorek, 24 lipca 2018

...zostały po makiecie. Nie została skończona ale znalazła nowego właściciela i mam nadzieję, że bawi go równie dobrze jak bawiła nas. Zniknęły też  z domu wszystkie kolejowe dioramy. Nawet ta pierwsza, od której wszystko się zaczęło. Zostały mi tylko budynki z makiety ale one chyba też trafią na OLX bo jakoś nie mam już pomysłu na realizację kolejnych dioram. Szkoda? Trochę szkoda ale czas płynie, Dawid wyrósł z kolejek jak ja kiedyś. Ja realizuję się w nowej pasji: akwarystyce. Oczywiście zdjęcia pociągów i lokomotyw zostały. Chętnie korzystając z lepszej pogody robimy sobie rowerowe wypady nad pobliską Pogorię przy okazji łapiąc składy na kolejowej linii nr.1

Nie tylko nas dotknęły zmiany i to nie koniecznie na lepsze. Dworzec w Gołonogu został pozbawiony wizualizacji, którą widzieliście na poprzednich zdjęciach. Remontu nie będzie. Jak zwykle historia przegrała z kasą... szkoda.

EN57 po modernizacji w poznańskiej FPS stoi przy peronie przystanku kolejowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg w drodze do Częstochowy.

Koleje śląskie

Pierwszy ELF II ze stajni PESA wyprodukowany dla Koleje śląskie. Województwo śląskie jest motorem napędowym polskiego przemysłu kolejowego. Pierwsze ELFy też były robione najpierw dla nas.

Koleje śląskie

Sześcioczłonowy ELF 27WEb-006 wjeżdża na stację Dąbrowa Górnicza. W tle bocznica Huty Bankowej

Koleje śląskie

Pierwszy DART ED161 jako IC Ondraszek z Bielska do Białegostoku. Remont torowiska w Dąbrowie Górnicze przesunął kilka pociągów na inną linię kolejową. Dzięki temu mogłem  sfotografować kilka pasażerskich składów w nowym miejscu. Tak to mam tu tylko towarowe :)

IC Ondraszek

IC Porta Morawica na tej samej linii mija nieczynny przystanek Dąbrowa Górnicza Południowa:

IC POrta Morawica

TLK Sztygar z lokomotywą EP07-505 mknie przez Gołonóg.

TLK Sztygar

EIC "Sobieski" w drodze z Wiednia do Gdyni minął Dąbrowę Górniczą

EIC Sobieski

Na dziś to wszystko. Do zobaczenia

01:44, srk76 , Pociągi
Link
poniedziałek, 25 września 2017

O historii dworca w Gołonogu już pisałem. Lata świetności ma może za sobą ale decyzją PKP i miasta niedługo  przywrócone zostanie może nie znaczenia ale przynajmniej wygląd zabytku. Szacunek dla zabytków w Polsce nie jest na najwyższym poziomie. W PRLu wieloletnie zabytki się szpeciło socrealizmem. W nowej Polsce likwidowano jako nie przynoszące zysków przeszkadzajki... by to się mogło zmienić trzeba wychować nowe pokolenie młodych ludzi szanujących historię miasta regionu, kraju. Tylko nie można pompować im w głowy bezużytecznej ideologii zgodnej z linią tej czy innej partii politycznej. Uczyć ich należy szacunku do historii jaka by ona nie była. Ktoś przecież mógłby powiedzieć: po co remontować dworzec w Gołonogu. Przecież to symbol rosyjskiego ucisku stworzony na potrzeby carskiej Rosji i kolei zaboru rosyjskiego. Wyburzyć! ... dobra koniec tej polityki. Czas na zdjęcia z gołonoskim dworcem w tle.

Na początek świeżutki miłośnik kolei... no może to za dużo powiedziane ale Młody lubi za mną przy okazji naszych rowerowych wypraw na dworzec się wybrać.

Budynek dworca od strony zachodniej z kierunku Katowice. Ciekawe czy przy okazji remontu budynku oraz terenu wokół dworca, wymieniona zostanie nawierzchnia peronów. Przy peronie widzimy Elfa Kolei śląskich 27WEb-005

Flirt Stadera EN75-002 wjeżdża na peron. Wjeżdża po torze niewłaściwym ponieważ w Dąbrowie Górniczej rozkraczył się pociąg InterCity bodajże "Wysocki" i dość długo pociągi kursowały między Dąbrową, a Ząbkowicami wahadłem. Na pierwszym planie dworca widoczna jest zintegrowana z budynkiem wieża wodna. Niestety kran do "pojenia" parowozów się nie zachował.

Budynek dworca widoczny od strony wschodniej - kierunek Zawiercie. Sprzed dworca zniknęły ponad stuletnie topole, sadzone tam jeszcze wtedy gdy Gołonóg był centrum wszechświata linii iwangorodzkiej i warszawsko-wiedeńskiej. Trochę szkoda ... tym bardziej, że wycięto przy okazji rozłożystą wierzbę, która dodawała uroku zdjęciom w tym miejscu.

Brak wspomnianych drzew będzie widać na poniższych zdjęciach. Tak było:

...a tak jest:

...braki widoczne gołym okiem..

Mieszkańcy Gołonoga chętnie korzystają z pociągów relacji Gliwice-Częstochowa-Gliwice. Dzięki niemu mamy doskonały bezpośredni kontakt komunikacyjny z największymi miastami Śląska i Zagłębia oraz z dalszymi miastami województwa - Zawiercie i Częstochowa.

Pociągi dalekobieżna się u nas nie zatrzymują ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby. Do Centrum gdzie takowe przystają w razie potrzeby mamy jeden przystanek.

Jeszcze jedna fotka Dawidka Kolejowego Rowerzysty :)

...i na koniec ciekawostka na torach z Gołonogiem w tle. Unimat czyli podbijarka torów. 

 

Do zobaczenia!

 

 

 

 

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Pracę nad makietą nadal zawieszone. Pochłonęła nas ostatnio akwarystyka ale raz na jakiś czas wyciągamy z Młodym makietę by ją odkurzyć, wyczyścić i na niej pojeździć. Krótki film z takich objazdów:

Pozdrawiam i zapraszam do subskrypcji naszego kanału na YouTube

Adam Okuń

 

BTW ...pierwsza diorama której opis znajdziecie na blogu trafiła na OLX łącznie z zabytkową ale działającą lokomotywą firmy Zeuke (współczesny Tillig) w skali TT i zestawem wagoników. Link do ogłoszenia na OLX


23:59, srk76 , Makieta
Link

...nic tak nie cieszy oczu miłośnika kolei jak lokomotywy ciągnące ciężkie zestawy wagonów towarowych. Specyficzny zapach spalonego oleju napędowego pozostawionego po przejeździe lokomotywy spalinowej lub różnokolorowe elektrowozy należące do PKP Cargo lub w służbie prywatnych przewoźników. Coraz częściej na torach spotkać też można lokomotywy naszych sąsiadów ze Słowacji lub obsługujących ruch dla niemieckiego przewoźnika DB Polska (dawniej DB Schenker)

Lecimy zaczynając od Elektrowni Łagisza gdzie sfotografowałem TEM2 należącą do CTL Logistic

TEM2-087

Wizyta w Strzemieszycach zaowocowała pierwszą Ludmiłą w służbie firmy Captrain...

BR232-01

...oraz nowoczesnym Traxxem tej samej firmy odpoczywającej na żeberku w pobliżu byłej lokomotywowni. Obok "śpi" Skoda 182 CTL Logistik:

186 265-5 & 182 065-3

Wspomniana lokomotywownia należy teraz do PKP Energetyka. Często na bocznych torach byłej stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce (obecnie ruch pasażerski ograniczono do minimum, a stacja stała się zaledwie przystankiem) odpoczywają lokomotywy towarowe więc chętnie tam wpadam. Poniżej należący do DB Polska elektrowóz 3E 100-004

3E 100-004

Kawałek dalej w pobliżu peronów odpoczywała Skoda 131 należąca do słowackiej firmy przewozowej ZSSK

131 030-9

...w pobliżu Dąbrowy Górniczej Południowej udało się mi sfotografować na tle Huty Katowice lokomotywę 060DA-1341 w służbie Euronaft Trzebinia

060DQA-1341

...oraz Skodę 181 050-6 Lotos Kolej

181 060-5

Z drugiej strony tej miejscówki pod pięknym żelaznym wiaduktem widzimy lokomotywę spalinową M62M Rail Polska

M62M-018

Linia kolejowa na widocznym moście prowadzi do Dąbrowy Górniczej Wschodniej gdzie spotkać można lokomotywę SM42-092 która dla firmy Industrial Division obsługuje Hutę Szkła Saint Gobain. Piękna klasyczna Stonka wyprodukowana lata temu w Fabloku

SM42-092

Skoda będąca własnością Bulk Slovakia:

183 039-7

Dwie lokomotywy DLA przejeżdżają przez Dąbrowę Górniczą Wschodnią:

3E-1350

Linie towarowe są bardzo klimatyczne. Szczególnie te bez słupów trakcji elektrycznej gdzie ruch obsługują tylko lokomotywy spalinowe. Linia 183 obsługująca Elektrownię Łagiszę ma swój klimat w okolicy mostu nad Przemszą...

linia kolejowa 183

Na linii kolejowej nr.1 oprócz lokomotyw i składów pasażerskich również można spotkać lokomotywy towarowe. Jedna z nich na stałe obsługuje Hutę Bankową w centrum Dąbrowy Górniczej. Lokomotywa manewruje wpychając lub wyciągając wagony z huty. Dalej w świat pojadą z lokomotywami PKP Cargo...

SM42-2328

Na linii nr. 1 czasami spotkać można też wagony motorowe lub specjalistyczne Unimaty. Oto jeden z nich:

Unimat

...i moje ulubione lokomotywy spalinowe S200 w służbie dąbrowskiego Kolpremu

S200-261

Na koniec zdjęcie dość unikatowej lokomotywy ZPNTMiUT Dębica ET22-1034-5281 ...złapanej o brzasku w okolicy dworca Dąbrowa Górnicza:

ET22-1034-5281

pozdrawiam

Adam Okuń

 

 

czwartek, 13 kwietnia 2017

Wiosna nad kolejową linią nr.1 coraz mocniejszym słońcem i zielenią woła miłośników fotografii kolejowej. Już kilka wypadów mamy z synem za sobą. Oto efekt naszych spacerów przy torach.

Dąbrowa Górnicza nabiera kolorów. ELF bydgoskiej PESY opuścił właśnie stację kolejową i mknie w kierunku Gołonoga. 27WEb-004

Koleje śląskie

Z tego samego wiaduktu FLIRT firmy Stadler w przeciwnym kierunku:

Koleje śląskie

...inny FLIRT tej firmy ED160-020 jako pociąg InterCity opuszcza stację kolejową Dąbrowa Górnicza. W tle dworzec na międzytorzu dawnych linii wiedeńki i iwangorodzkiej. Podobnie jak ten w Gołonogu będzie rewitalizowany.

PKP IC

...żeby nie być gołosłownym - dworzec w Gołonogu z ELFem PESY EN76-005 przy peronie.

Koleje ślaskie

Kolejny skład Kolei śląskich. Tak zwany podwójny zaprzęg dwóch ELFów. Najwyraźniej zwiększa się ilość podróżujących koleją w moim regionie.

Koleje śląskie

Ryflowany kibelek EN57-909 umorusany jak nieboskie stworzenie. Chyba że jest to tajna broń Wojsk Obrony Terytorialnej w bojowym maskowaniu.

Kolej śląskie

W tym samym miejscu złapany pociąg TLK "Stoczniowiec" z EP07-543 na czele

PKP TLK

Pociąg InterCity "Korfanty" PESA Dart prezentuje się na jednym z gołonoskich przejazdów kolejowych. Kiedyś z dróżnikiem dziś na automacie...

PKP IC

Impuls z firmy NEWAG 36WE-025 jako pociąg regionalny Kolei śląskich "Łysica"

Koleje śląskie

...podczas powrotu z pracy zajrzałem do Będzina gdzie sfotografowałem pociąg TLK "Wysocki" z lokomotywą EP07-1032

PKP TLK

Jak już jesteśmy w Będzinie to na koniec relacji zajrzyjmy na posterunek zdawczo odbiorczy Elektrowni Łagisza. Duet spalinowozów TEM2 i SM42. Pierwszy należący do CTLu drugi do PKP Cargo

PKP Cargo & CTL Logistic

...turbogagar, lord vader, batman ... nowoczesna przeróbka w nowosądeckim NEWAGu postsowieckich lokomotyw przyprowadzonych z byłego NRD. Od kilku dni należąca do CTL. Kiedyś jeżdżąca w służbie DB Polska

CTL Logostic

...i na koniec klimacik kolejowy z posterunku ŁE-1 ...pani wiosna dotknęła to miejsc swoim pięknym paluszkiem :)

Posterunek zdawczo odbiorczy

21:52, srk76 , Pociągi
Link
poniedziałek, 20 marca 2017

Fotograficzna i filmowa relacja z imprezy w sosnowieckiej szkole kolejowej. Podobnie jak w zeszłym roku czekało na gości wiele atrakcji w tym najważniejsza czyli duża makieta modułowa złożona z prac kilku klubów modelarskich. Oprócz niej znaleźć można tam było makietę mieszkaniową budowaną przez lata przez kolegę z Sosnowca. Mniejsze lub większa makiety w innych skalach. Dioramy, prezentacje modeli kolejowych, lokomotyw i wagonów. Wokół głównej sali rozstawione były stoiska gdzie można było zakupić materiały modelarskie lub modele. W jednej z sal przygotowano stanowisko symulatora lokomotywy i makietę interakcyjną dla dzieci gdzie każdy nawet najmłodszy mógł poszaleć pociągiem i otrzymać stosowny dyplom.

pokaz makiet kolejowych

Frekwencja chyba dopisała i sądzę, że na dwóch festiwalach się nie skończy. To dobra wiadomość dla mojego regionu gdzie wydarzeń tego typu jest bardzo mało by nie rzec wcale...

Zapraszam na relację fotograficzną i krótki film z przejazdów.  Z góry przepraszam za jakość ale sodowe światło na głównej sali nie pomaga...

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejwoych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

pokaz makiet kolejowych

 ...na koniec krótki film z makiety modułowej:

02:15, srk76 , Makieta
Link
środa, 15 marca 2017

...no oczywiście że żart ...choć widziałem maleńkie drony :) Budowa makiety trochę stanęła w miejscu. Co jakiś czas wyciągamy ją spod łóżka by odkurzyć, wyczyścić tory, trochę pojeździć. Zabrakło nam po prostu funduszy koniecznych do jej ukończenia. Co mogliśmy zrobić " z niczego" zrobiliśmy. Pozostał zakup kilku budynków i dokończeniu terenu wokół nich. Kilkanaście drzew to tu i tam ...a to wymaga nadwyżki gotówki, która ostatnimi czasy przecieka nam przez palce. ...i to dosłownie bo pojawiło nam się w domu akwarium, które trzeba jakoś zagospodarować. Mam nadzieję jednak, że niedługo znów prace na makiecie ruszą pełną parą.

Zapraszam na przelot dronem nad makietą:

03:48, srk76 , Makieta
Link
wtorek, 14 marca 2017

Moi drodzy po sukcesie zeszłorocznej edycji dwudniowej imprezy mamy jej powtórkę, a w zasadzie obstawiam już coroczny pokaz. Oczywiście będę tam z aparatem i jak w zeszłym roku uwiecznię co nieco i zaprezentuję na blogu. Czuję że zabawa będzie przednia bo i modułów będzie znacznie więcej niż poprzednim razem. Zaprzyjaźniona ze mną ekipa BGM z Kóz pod Bielskiem Białą intensywnie pracowała nad swoją makietą, która będzie niewątpliwie atrakcją prima sort.

Festiwal Kolej w miniaturze

Zapraszam do Sosnowca do Szkoły Kolejowej tuż za dworcem głównym.

01:44, srk76 , Makieta
Link
czwartek, 23 lutego 2017

Kilka zimowych zdjęć z kolejowej linii numer jeden. Mimo dobrych tej zimy warunków musiałem unikać torów i wolnego powietrza. Wszystko przez smog. Nie dało się w okolicach linii kolejowej wytrzymać dłużej niż kilkanaście minut. Powietrze tak było zanieczyszczone dymem z pobliskich domostw... jednak kilka zdjęć w styczniu udało mi się wykonać.

Kolejowa linia nr. 1 w pełnej zimowej krasie

linia kolejowa nr1

Spalinowa lokomotywa S200-529 majestatycznie minęła mnie w okolicy przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria

STK Wrocław

Skład PKP Cargo z ET22-662 na czele:

PKP Cargo

IC "Oleńka" - pociąg ED161-006 w peronach nieczynnego przystanku kolejowego

PKP IC

Koleje śląskie - pociąg EN76-007

Koleje śląskie

Na chwilę przeskoczymy pod Łagiszę. Spotkałem tam lokomotywę M62-961 firmy Rail Polska

Rail Polska

Najładniejszy dzień do zdjęć w styczniu i kilka śnieżnych tumanów w złocistym blasku zachodzącego słońca. To na co czekałem w zeszłym roku. Doczekałem się w tym. TLK "Stoczniowiec" z lokomotywą EP07-1052

PKP TLK

EP09-016 z pociągiem EIC "Sobieski"

EIC PKP

Pociąg TLK "Kormoran" z lokomotywą EU07-146

TLK PKP

Zasypana śniegiem Dąbrowa Górnicza i pierwszy Elf 27WEb-001

Koleje śląskie

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach fotograficznych wypadów na tory.

 

 

01:33, srk76 , Pociągi
Link
wtorek, 22 listopada 2016

Jesień na torach. Na początek dwie fotki z Łagiszy mocno dotknięte jesiennym klimatem. Pierwsza pokazuje elektrownię i punkt zdawczo odbiorczy pod bramą w całej okazałości. Druga widok na miejsce oczekiwania transportów z węglem.

Jesień na Łagiszy

Jesień na Łagiszy

Na kolejowej linii nr. 1 jesień także zmieniła tło tradycyjnych dla niej pociągów. EU44-008 z pociągiem EIC Varsovia na przejeździe kolejowym w pobliżu dworca Dąbrowa Górnicza.

Jesień w Dabrowie Górniczej

"Elf" Kolei śląskich  tuż po opuszczeniu wyżej wymienionej stacji kolejowej:

Koleje śląskie

Impuls Newagu 35WE-007 w jesiennym klimacie Będzina

Koleje śląskie

Pierwszy Dart bydgoskiej firmy PESA mijający Gołonóg jako IC Korfanty

IC Korfanty

IC Hutnik na pociągu ED160-004 czyli Flirt szwajcarskiej firmy Stadler

IC Hutnik

Pendolino ED250-020 pędzące przez Gołonóg, a w tle ten sam EZT jadący w przeciwnym kierunku.

EIP PKP

...i na koniec "Elf" EN76-007 w okolicy Pogorii

Koleje śląskie

Mam nadzieję już niedługo wrzucić jakiś wpis dotyczący makiety, która od jakiegoś czasu leży odłogiem. Trwa pozyskiwanie środków budżetowych na jej budowę co w dzisiejszych czasach łatwe nie jest :D

pozdrawiam miłośników kolei i makiet kolejowych. Zapraszam też na mój profil flickr gdzie znajdziecie więcej zdjęć pociągów i lokomotyw.

 

02:26, srk76 , Pociągi
Link
 
1 , 2 , 3 , 4